Copiii de la Scoala nr

Adaugat in categoria Sport
copiii-de-la-scoala-nr.jpg copiii-de-la-scoala-nr-1.jpg copiii-de-la-scoala-nr-2.jpg copiii-de-la-scoala-nr-3.jpg copiii-de-la-scoala-nr-4.jpg copiii-de-la-scoala-nr-5.jpg copiii-de-la-scoala-nr-6.jpg copiii-de-la-scoala-nr-7.jpg copiii-de-la-scoala-nr-8.jpg copiii-de-la-scoala-nr-9.jpg

Despre situatia terenului de sport de la Scoala nr. 12 "Victor Babes" din Baia Mare am primit o scrisoare redactata de prof. Horia Buzasu, scrisoare pe care o redam in intregime.

"In toamna anului trecut s-a anuntat cu mare tam-tam asfaltarea intregii baze sportive a scolii. Ne-am bucurat cu totii dar, prea devreme… Pana la urma s-a asfaltat doar jumatate,cu un asfalt de proasta calitate care se faramiteaza tot timpul si s-a creat o diferenta de nivel intre cele doua terenuri de handbal, periculoasa si care nu mai permite in caz de ploaie scurgerea apei…

Si pentru ca totul sa aiba si un "capac", firma desemnata cu aceasta lucrare a amenintat ca daca nu-i lasam sa scoata cele doua porti, montate "pe viata" cu 30 de ani in urma, nu vor mai asfalta deloc. Asta in conditiile in care cu 10 ani in urma,o alta firma a putut sa asfalteze cu tot cu porti,cu un asfalt de excelenta calitate… Si, uite asa,un teren a ramas fara porti.

Apoi a venit iarna, cu toate ale ei… Intr-o buna zi de ianuarie scoala a obtinut un utilaj cu lama care a degajat zapada din mijlocul celui de-al II-lea teren dar a depozitat toata zapada in fata singurelor porti ramase, formand troiene de peste 1 m inaltime. Evident, acestea nu se vor topi in mod natural decat prin aprilie…

Scoala noastra este cunoscuta in Maramures si datorita performantelor deosebite obtinute de-a lungul anilor la fotbal,fie el masculin sau feminin. Anul acesta avem doua echipe calificate la faza judeteana. Dar, de mai bine de doua luni, copiii de la scoala noastra joaca ca prin anii "50" la porti facute din ghiozdane sau jaloane improvizate…

Rog pe oricine are o solutie constructiva si rapida, sa ne-o comunice. Un utilaj cu lama ar rezolva problema in cel mult 10 minute. Le-am face o mare bucurie copiilor care asteapta de prea mult timp acest lucru…", scrie prof. Horia Buzasu.